Ozan Tufan 13 Kişi Arasında Yer Bulamadı

Ozan Tufan geçtiğimiz günlerde kadro dışı bırakıldığı sarı lacivertli kulüp, belki de Spor Toto Süper Lig’in en geniş orta saha rotasyonlarından birine sahip.

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun öncesinde -her sezon olduğu gibi- mutlak şampiyonluk hedefiyle yola çıkan Başkan Ali Koç önderliğindeki Fenerbahçe’de özellikle orta sahadaki oyuncu fazlalığı daha sezon başında bazı çevrelerce eleştirilmişti.

Bu eleştirileri haklı bulanların sayısı da hiç az değildi. Buna rağmen geniş bir rotasyonla Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’na başlayan teknik direktör Vitor Pereira, belki bu sebepten dolayı sürekli kadro değişikliklerine gitti.

Fenerbahçe bu sebeple bir türlü kadro istikrarını sağlayamadı ve oyuncuların birlikte oynama alışkanlıkları zarar gördü. Üstüne üstlük bir de Ocak transfer döneminde Ozan Tufan kadroya dönünce haliyle şişkinlik iyice artmış oldu.

Orta Sahada Kim Ne Kadar Oynadı

ozan tufan

Fenerbahçe’nin kadro planlaması sebebiyle şu anda orta sahada sarı lacivertli takımın lisansına sahip olduğu tam 20 oyuncu var.

Bu oyunculardan Ali Arda Bulut (18), Enes Şanlı (17), Jin-Ho Jo (18), Bora Aydınlık (17), Yusuf Kocatürk (17), Erkan Arda Çağdaş (18) ve İsak Vural (15) elbette kadroya alt yapı takviyesi yapılması ve gelecek sezonlarda yararlanılması maksadıyla yazılan oyuncular.

Öyle olsa bile 7 oyuncuyu çıkarttığımızda kalan 13 oyunculuk yer de hiç az gözükmüyor.

Üstelik bu 13 oyuncunun neredeyse tamamı kendini çoktan kanıtlamış ve kendi ülkelerinin milli takımlarında dahi oynayan isimler. Buna göre Fenerbahçe’deki orta saha rotasyonunda Türk Milli Takımı’nın formasını terleten Mert Hakan Yandaş, İrfan Can Kahveci, Ozan Tufan; bu formayı büyük olasılıkla gelecek dönemde giyecek olan Arda Güler, Burak Kapacak ve Ferdi Kadıoğlu gibi yerli seçenekler mevcut.

Tüm bu isimlerin dışında Brezilya Mili Takımı gibi yıldızlar topluluğu bir takımla geçmişi olan Luiz Gustavo, Slovakya Milli Takımı oyuncusu Miha Zajc, Yunanistan’dan Dimitris Pelkas, Arjantinli yıldız Jose Ernesto Sosa, gelecekte Portekiz Milli Takımı’nda oynaması beklenen Miguel Crespo da Silva ve elbette Almanya Milli Takımı’nın altın FIFA Dünya Kupası kaldıran altın jenerasyonunun maestrosu Mesut Özil var.

Üstelik bunların yanına şimdilerde bek ile orta saha mevkii arasında dolaşan ve performansıyla taraftarın da gözüne giren Bright Osayi Samuel var.

Ozan Tufan Sadece 174 Dakika

Tüm bu oyuncular arasında devre arasında katılan Ozan Tufan, teknik direktör İsmail Kartal tarafından yalnızca 174 dakika denendi. Takımın kaptanlarından olan ve haliyle kulüpte bir ağırlığı da bulunan Ozan Tufan’ın neden bu kadar az tercih edildiğine dair saha içi sebepler de yukarıda mevcut.

Zira Fenerbahçe’nin kurduğu takım yapısında ona adeta yer kalmadı. Yine de elbette Ozan Tufan, sahip olduğu yetenekler ve kulüpteki yeri bakımından belki de daha çok forma şansını hak ediyordu.

Bu sezon İngiltere’de de aynı dertten muzdarip olan Ozan’ın yeni seçimini kadro mühendisliğine göre yapması bekleniyor.