Ozan Tufan Sürekli Basının Hedefindeydi

Türk futbolunda sahneye çıktığı günden beri yoğun eleştirilerin odağında olan Ozan Tufan, kariyerinin bu aşamasında artık algıları yıkmak ve yükselmek zorunda.

Türk futbolseverlerin Bursaspor formasıyla tanımaya başladığı Ozan Tufan, o zamanlarda ülke futbolunun geleceği olarak gösterilmişti. An itibariyle geride kalan uzun kariyerinde Bursaspor, Fenerbahçe, Aytemiz Alanyaspor ve Watford formaları giyen oyuncumuz milli takımımızın da formasını terletmişti.

Kariyerinde yaptığı hatalardan daha çok başarısı olan oyuncumuz, ne var ki şu anda yalnızca hatalarıyla anılır oldu. Bu da bir kez daha “toksikleşen” futbol atmosferimizin geldiği durumu gözler önüne serdi.

Bursaspor Formasıyla Ülkenin Geleceğiydi

Ozan Tufan, 2005 yılında Bursaspor altyapısına girdiğinde takımdaki antrenörler onun ne kadar özel yeteneklere sahip olduğunu çoktan fark etmişlerdi.

Yeşil beyazlı camianın bütün alt yaş kategorilerinde forma giyen ve tam 9 yıl sonra A takım seviyesinde kendini gösterme şansı bulan Ozan, bilhassa teknik direktör Şenol Güneş ile birlikte etkili bir performans göstermiş ve milli takım kapılarını kendisine açmıştı.

Dönemin genç yıldız adayı, Bursa takımında 66 maça çıkmış ve 4 gol 10 asist yapmıştı. O dönemde sık sık sağ bek ve merkez orta saha olarak kullanılan Ozan için yapılan yorumlar, onu transfer edenin önümüzdeki 10 yıl boyunca orta sahada sıkıntı yaşamayacağı yönündeydi.

Ülkemizdeki medyanın genç futbolcuları birden haddinden fazla yüceltmesi furyasına Ozan da katılmıştı. Ne var ki gelecekte aynı medya onu yerden yere de vuracaktı.

Ozan Tufan Euro 2016’nın Faturasını Ödedi

Bursaspor’daki başarısının ardından Fenerbahçe ile Beşiktaş’ı transferde karşı karşıya getiren Ozan Tufan’ın tercihi İstanbul’un sarı lacivertli tarafı olmuştu.

Ozan, o dönem için hayli yüksek bir bedelle 7 milyon Euro karşılığında Fenerbahçe’ye geçtiğinde ondan beklentileri inanılmaz yüksekti. Oysa 1995 doğumlu oyuncu o zamanlar sadece 20 yaşındaydı.

Yine de Fenerbahçe formasını giymeyi başaran ve çok zaman geçmeden milli takıma da seçilen orta saha oyuncusu, sarı lacivertlilerin en zor zamanlarında bile formanın hakkını vermeyi sürdürdü.

İlk sezonunda toplamda 46 maça çıkarak devamlılık dersi veren Ozan, ikinci sezonunda ise sakatlıkların da etkisiyle maç sayısını azaltarak 39 karşılaşmada forma giydi.

Bu esnada Türkiye Milli Futbol Takımı, Euro 2016’ya gitmeye hak kazanmış ve Ozan da tıpkı tüm ülke gibi büyük sevinç yaşamıştı. Ülke futbol tarihimize kaoslarla dolu bir turnuva olarak geçen Euro 2016’da bir maçta golden önce saçıyla oynadığı iddia edilen ve oldukça zorlama servis edilen bir fotoğraf, bir anda spor basınının gündemi oldu.

Ozan Tufan’ın o hareketi neredeyse turnuvadan elenmemizin yegane sebebi olarak ortaya atılmaya çalışıldı. Neyse ki (!) sonradan daha büyük rezillikler ortaya çıkınca, saç mevzusu unutuldu.

Yıllar önce onu göklere çıkaran medya, Euro 2016’da çıkardığı yerden onu indirmiş ve amiyane tabirle üzerinde adeta tepinmişti.

Tıpkı şimdilerde oyuncumuzun artı özelliklerinin göz ardı edilip, eksilerinin gün be gün gazete manşetlerini süslemesi gibi…