Ozan Tufan Ağır Eleştiriler Aldı

2021/2022 sezonunun başında 6 sene formasını giydiği Fenerbahçe’den, zorunlu satın alma opsiyonuyla birlikte İngiltere Premier Lig temsilcisi Watford’a kiralanan Ozan Tufan, gösterdiği performans nedeniyle ağır eleştiriler aldı.

Takımının gösterdiği kötü performansın devam etmesiyle birlikte daha da gerginleşen ortamda sakatlıklar ve eksikler nedeniyle kendisini ilk 11’de bulan Ozan Tufan , West Ham United karşısında oynanan maçta gösterdiği performans nedeniyle ciddi eleştirilere maruz kaldı.

İngiliz Basını Ozan’a Sert Eleştirilerle Yüklendi

Geçtiğimiz sezon kötü bir takım performansı gösteren Fenerbahçe’de gösterdiği performansla birlikte olumlu anlamda sıyrılan Ozan Tufan, 2021/2022 sezonunun başında zorunlu satın alma opsiyonuyla kiralık olarak Watford’a transfer olmuştu. 26 yaşındaki orta saha hem fiziksel hem de zihinsel anlamda İngiltere’ye uyum sağlama sürecine devam ederken, takımı Watford’ın gösterdiği kötü performans Ozan’ın da kötü görünmesine neden oldu. Claudio Ranieri yönetimindeki Watford, son 5 maçtan mağlup ayrılırken hem virüs hem de sakatlıklar takımın olumsuz gidişatına damga vurdu.

Üst üste 5 mağlubiyet alarak küme düşme hattının bir üst sırasına kadar gerileyen Watford, hem taraftarlar hem de İngiliz futbol basını tarafından ciddi ve ağır eleştiriler alırken, Ozan Tufan da ilk 11’de başladığı West Ham United maçında gösterdiği performansla birlikte bu eleştirilerden nasibini alan oyunculardan birisi oldu. İngiliz basını tarafından yapılan yorumlara göre, uyum sağlamakta zorlanan Ozan’ın rahat bir yaklaşıma sahip olduğu ve İngiltere Premier Ligi’nin çok yüksek tempoda oynanan oyununa uygun görünmediği ifade edilirken, Ranieri’nin neden Ozan’ı ilk 11’de başlattığının da anlaşılmasının güç olduğu belirtildi. Watford’ın takım savunmasındaki sorunlarına da değinen İngilizler, savunmanın top ceza sahasına girdiği zaman oldukça gergin bir görüntü sergilediğini Moussa Sissoko dışındaki orta sahaların da savunmaya yardım etmediği yönünde yorum yaptılar.

Claudio Ranieri’nin Açıklamaları

West Ham United karşısında alınan 4-1’lik mağlubiyetle birlikte üst üste 5’inci maçından da mağlubiyetle ayrılan Watford’ın teknik direktörü Claudio Ranieri, Ozan Tufan ile alakalı eleştirilere de cevap verdi. Sakatlıklar ve COVID-19 nedeniyle oldukça eksilen bir kadroyla mücadele etmek zorunda kalan Arıların teknik direktörü, neden Imran Louza yerine Ozan Tufan’ı tercih ettiği sorusuna da bu gerekçeleri sundu.

Imran Louza’nın tercih edilmemesinin taktiksel bir değişiklikten daha farklı bir sebebi olduğunu açıklayan İtalyan teknik direktör, Louza’nın maçtan 1 gün önce döndüğünü ve takımla antrenman yapamadığını ifade etti. Takımla antrenman yapmayan ve sağlığına yeni kavuşan Louza yerine Ozan Tufan’ı tercih etmesini bu nedene bağlayan Ranieri’nin açıklamaları, Ozan Tufan adına işlerin pek de yolunda gitmediğine dair bir gösterge olarak sayılabilir. Yıllardan beri beklediği fırsata kavuştuğu Watford’daki alışma sürecini henüz tamamlayamadığı görülen Ozan’ın bulduğu şansları çok daha iyi değerlendirmesi ve hem hocasını hem de takımını oynaması gerektiğine dair ikna etmesi gerekiyor.