Ozan Tufan Formayı Kaybetti

Hull City AFC’nin kadrosundaki iki Türk futbolcudan biri olan Ozan Tufan ilk 11’deki yerini artık kaybetmiş gibi görünüyor. Sezona Shota Arveladze ile başlayan Acun Ilıcalı’nın takımı, sezon başında Ozan Tufan’ı Fenerbahçe’den kadrosuna katmıştı. Acun Ilıcalı, takımına sadece Ozan Tufan’ı almadı. Antalyaspor’dan Doğukan Sinik de yine Hull City AFC kadrosuna katılan bir diğer Türk futbolcu olmuştu. Ayrıca D. Pelkas, Oscar Estupinan, J. M. Seri, Benjamin Tetteh ve Allayhar Sayyadmanesh de yolu yine Türkiye’den geçmiş oyuncuları oldu Hull City takımının. Bu oyuncular arasından ise Shota Arveladze’nin gözleri Oscar Estupinan, Benjamin Tetteh ve Ozan Tufan olmuştu. Shota Arveladze milli oyuncumuza forvet arkası 10 numara olarak her maçta formayı teslim ediyordu.

Ozan Tufan geriye Çekildi

Üst süte gelen başarısız sonuçların ardından Hull City AFC’de takım sahibi Acun Ilıcalı, teknik direktör Shota Arveladze ile yolları ayırdı ve yerine takımı yardımcı hoca Andy Dawson‘a emanet etti. Andy Dawson’un takıma dair ilk icraatlarından biri ise Shota Arveladze’nin forvet arkası 10 numara olarak kullandığı Ozan Tufan’ı geri çekmek ve defansif orta saha olarak kullanmak oldu. Hull City AFC başında çıktığı ilk iki maçta Ozan Tufan’a formayı veren Andy Dawson, sonrasında formayı milli oyuncumuzdan aldı ve Ozan Tufan’ı yedek kulübesine oturttu. Ozan’ın yedek kulübesinde olduğu son 3 maçın ikisini kazanan Hull City AFC’de Ozan Tufan’ın bir sonraki maçta da yedek oturması artık neredeyse kesin gibi.

Ozan Tufan

Sorun Yetenek Değil Sadece Form

Andy Dawson’un Ozan Tufan’da beğenmediği bir özellikten ziyade bu yedek kalma olayını form üzerinden açıklamak çok daha mantıklı aslında. Çünkü Ozan Tufan hem hücum hem de savunma anlamında oyuna katkı sunabilen bir isim ve dahası formda bir Ozan Tufan’ın temposu da Championship için oldukça yeterli. Ne var ki Ozan Tufan kariyeri boyunca istikrar sorununu hep yaşayan bir adam oldu. Harika başladığı sezonlarda bir anda ciddi form düşüşleri yaşayan milli oyuncu belki de bu nedenle yeteneğini karşılığını hiçbir zaman tam olarak alamadı. Dolayısıyla Ozan Tufan’ın mevcut durumunu da yetenekle, yetersizlikle değil form ile açıklamak çok daha doğru olur. Milli oyuncumuz Ozan, formunu yakaladığı anda tekrar Hull City AFC ilk 11’ine geri dönecektir. Zaten Hull City AFC kadrosunda da hem kariyer hem yetenek olarak Ozan ile kıyaslanabilecek çok fazla oyuncu bulunmuyor. Ayrıca unutmamak gerekiyor ki Ozan, son oynanan lig maçında Rotherham United karşısında oyuna sonradan girse de çok etkili bir futbol ortaya koymuş ve takımının 4. golünü atmayı başarmıştı. Andy Dawson’un Ozan gibi bir oyuncudan hemen vazgeçeceğini düşünmek de zaten pek mantıklı değil. Formunu yakalaması halinde Ozan, Andy Dawson’dan formayı mutlaka alacaktır.