Ozan Tufan, Gökhan Gönül Gibi Olmalıydı

Türkiye’nin en değerli futbolcuları arasında görünen Ozan Tufan, Bursa’nın Orhaneli ilçesinde doğmuş ve şehrinin takımı Bursaspor’un altyapısında 15 yaşındayken futbol mücadelesine başlamıştı. Türkiye’nin futbol fabrikası olan Bursaspor, Ozan Tufan’ı yetiştirdi ve Türk futboluna armağan etti. Türk futboluna en büyük katkısı tabii ki Türkiye A Milli takım forması altında yapan 27 yaşındaki futbolcu, ay yıldızlı forma ile 65 adet maçta sahaya çıktı ve 9 defa rakiplerimizin ağlarını havalandırmayı başardı. Buna ek olarak da 2 gol pası atan futbolcunun A Milli forma ile 9 adet gol katkısı bulunuyor.

Henüz 20 yaşındayken Fenerbahçe’ye 7 milyon Euro bonservis bedeli ile transfer olan Ozan Tufan, geçtiğimiz yıllar boyunca Fenerbahçe’nin unutulmaz isimlerinden birisi oldu. Sarı lacivertli forma ile 181 maçta sahaya çıkan Ozan Tufan’ın 21 adet golü ve 24 adet asisti bulunuyor. Fenerbahçe macerası çok çirkin bir şekilde bitmiş olsa da Ozan Tufan’ı ilerleyen yıllarda sarı lacivertli forma ile güzel ve başarılı olarak hatırlayacağız. Fenerbahçe açısından ise Ozan Tufan, takımın 9 yıl boyunca takımında kullandığı ve en sonunda Beşiktaş’a gönderdiği futbolcu Gökhan Gönül’ün yerini almalıydı. Aslında sağ bekte Gökhan yerini doldurmak için Ozan Tufan’dan başka birçok isim denendi. Van der Wial, Nabil Dirar, Şener Özbayraklı, Murat Sağlam başta olmak üzere birçok için yine Gökhan Gönül yerine takımda denenmişti ancak Fenerbahçe aradığını bir türlü bulamadı.

Ozan Tufan’da Gökhan Gönül’ü arayan Fenerbahçe, zamanında bu hayalini gerçekleştiremeyince 36 yaşındaki Gökhan Gönül’ü yeniden kadrosuna katmıştı. Ama tabii ki ne Gökhan Gönül eski Gökhan’dı ne de Ozan Tufan Gökhan Gönül olabiliyordu. 27 yaşındaki Ozan Tufan performans olarak da Fenerbahçe’de göre hiçbir zaman Gökhan Gönül kadar olamadı.

Fenerbahçe’de 360 Maç

Fenerbahçe’nin birçok efsanevi ve takım ile bütünleşmiş futbolcusundan birisi olan Gökhan Gönül, kariyeri boyunca 2007/2016 sezonları arasında 9 sezon ve 2020/2021 sezonları arası 1 adet olmak üzere Fenerbahçe’de 10 sezon geçirmiştir. Bu 10 sezonda da toplam 360 adet maçta sarı lacivertli formayı terleten futbolcu bu şekilde takımın efsaneleri arasına adını yazdırdı. 360 maçta 18 defa rakip ağları havalandıran sağ bek, 51 adet de gol pasına imza attı.

Ozan Tufan Gökhan Gönül Olamadı

İşte tam olarak da bu konuda yanı hücum hattına destek konusunda Gökhan kadar başarılı olabilecek bir futbolcu olarak görünen Ozan Tufan, sarı lacivertlilere ve birçok insana göre disiplinsiz tavırları sebepleri ile Gökhan Gönül olamadı.

Normalde yetenek bakımında değerlendirildiğinde Türkiye’nin en yetenekli orta sahalarından birisi olan Ozan Tufan, futbola yeteri kadar saygı duymadığı için umursuz davranıyor ve bu sebeplerden kaynaklı olarak başarısız olarak görülüyor. Sarı lacivertli forma ile 181 adet maça çıkan Ozan Tufan, bir Gökhan Gönül olamasa da 21 adet gole 24 adet de gol pasına imza atmayı başarmıştı.