Ozan Tufan Hücuma Kaydırıldı

Fenerbahçe’de kadro dışı kaldıktan sonra bu transfer döneminde Acun Aılıcalı’nın sahibi olduğu Hull City’e transfer olan Ozan Tufan Hull City forması ile maçlara çıkmaya başladı. Hazırlık maçlarında Hull City’nin Ozan Tufan’ı forvet arkasında kullandığı görüldü.

Ozan Tufan

Ozan Tufan 10 Numara Oynar mı?

Hull City Teknik Direktörü Shota Arveladze hazırlık maçlarında 3’lü savunma anlayışıyla 3 5 2 formasyonunu tercih etti. Ne var ki bu 3 5 2’yi 3 4 1 2 şeklinde forvet arkasında bir adam kullanarak oynattı. Ozan Tufan’a da forvet arkasındaki 10 numara rolünü veren Shota Arveladze açıkçası bu denemede şimdiye kadar çok da verim elde edemedi Gürcü hoca. Ancak elbette ki bu bir hazırlık süreci ve Shota Arveladze’nin takımda denemeler yapması çok normal.

Burada sorgulanması gereken asıl olay Shota’nın Ozan Tufan’dan o pozisyonda ne beklediği. Bu sene İngiltere 1. Ligi’nde mücadele edecek olan Hull City fizik gücün önem arz ettiği bir ligde. Forvet arkası rolünden skor tabelasına direkt katkı beklense de açıkçası İngiltere gibi bir ligde sırf tabela katkısı yapacak diye işin mücadele yönünü ikinci plana atacak bir oyuncuya pek de tahammül edilmez. Muhtemelen Gürcü hoca Shota Arveladze Ozan’ı forvet arkasında kullanarak hem dirençli bir orta saha arzuluyor hem de Ozan Tufan’ın şut becerisi ve tekniğinden hücumda faydalanmayı hayal ediyor. Ozan Tufan klasik on numaralar gibi çok ince paslar atan bir oyuncu olmasa da şut yeteneği oldukça gelmişmiş bir oyuncu ve topla da mesafe kat eden, mesafe kat ederken de adam eksiltebilen bir isim.

Ozan Tufan kilo

8 Numara Yıpratabilir

Ozan Tufan, Türkiye’de Bursaspor ile çıkışını oyunun her alanına katkı verebilen bir oyuncu olduğu için yapmıştı. Modern futbolun aradığı çift yönlü orta saha özelliklerine sahipti, diğer bir ifade ile box to box bir oyuncuydu. Böylesi bir oyuncuya sahipken onu 8 numara olarak değil de 10 numara olarak kullanmak elbette bir eleştiri konusu olabilir ama unutulmaması gereken bir şey var ki o da İngiltere futbolu ve Türk futbolu arasındaki tempo farkıdır. Türkiye için iyi bir 8 numara olan Ozan Tufan tamamen fizik güç ve kondisyon odaklı olan dahası topun oyunda kalma süresi Türkiye Süper Ligi’ne kıyasla çok daha fazla olan İngiltere 1. Ligi’nde o pozisyonda beklentileri karşılayamayabilir. Diğer yandan Fenerbahçe’de kadro dışı olan ve kariyeri boyunca kilo problemi de yaşayan Ozan Tufan’ın İngiltere Ligi için ideal bir 8 numara olup olamayacağım da en azından mevcut şartlar dahilinde tartışmalıdır.

10 numara için yaratıcılığı 8 numara için ise kondisyonu yetersiz gibi duran Ozan Tufan hakkında peşin hüküm vermek elbette yersiz. Nihayetinde henüz hazırlık maçları oynanıyor ve form tutmuş, fit bir Ozan Tufan her takımın kadrosuna arzu edeceği bir isim.