Ozan Tufan Sağ Bek Mevkiine Evirilebilir Mi

Spor Toto Süper Lig’de ikincilik yarışı veren Fenerbahçe’de oynayan Ozan Tufan, sağ beke devşirilmeye çalışılıyor.

Fenerbahçe bilindiği üzere Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Sezonu’nda yine ve yeniden bir yapılanma sürecine girmişti. Bu doğrultuda birçok oyuncuyla yollar ayrılmış, geçen sezonda şampiyonluğu kıl payı kaçıran teknik direktör Emre Belözoğlu ve takımın kilit isimlerinden bazıları gönderilmişti.

Bu kilit oyuncular arasından en çok dikkat çekeni ise hiç şüphe yok ki Ozan Tufan olmuştu. Zira hem Türkiye Milli Futbol Takımı için hem de sarı lacivertli kulüp için çok kullanışlı bir oyuncu olan Ozan’ın gönderilmesinde çoğu kimse futbol dışı nedenler aramıştı.

Öte yandan bu süreçte Ozan Tufan için bir hayali gerçekleştirme şansı da doğmuştu. Dünya üzerindeki neredeyse tüm futbolcuların oynamak istediği bir numaralı organizasyon olan İngiltere Premier League kapıları Ozan için açıldı. O kapıdan Watford formasıyla giren milli yıldızımız, ne yazık ki içeride istediği ortamı bulamadı.

Teknik direktör Claudio Ranieri ile yaşanan kötü sezonda çok fazla şans bulamayan Ozan Tufan, Ocak 2022 transfer döneminde sarı lacivertli takıma geri döndü.

Ancak döndüğü yer, tıpkı geldiği yer gibi belirsizliklerle doluydu. Uzun süredir Spor Toto Süper Lig’de şampiyon olamayan Fenerbahçe, sezona başladığı teknik direktörü Vitor Pereira ile yolları ayırmış ve onun yerine camianın evladı İsmail Kartal gelmişti.

İsmail Kartal Takıma İstikrar Getirdi

Teknik direktör İsmail Kartal yönetiminde taşları yerine oturtmaya başlayan Fenerbahçe’de Ozan Tufan’ın konumu ise belirsizdi. Zira takım sezon başından beri belirli oyuncularla orta saha rotasyonunu oluşturmuştu. Miguel Crespo ve Miha Zajc’dan oluşan orta ikili; sakatlığı süren Luiz Gustavo, Jose Sosa, Mert Hakan Yandaş, İrfan Can Kahveci gibi isimleri de dışarıda bırakmıştı.

Kalabalık orta saha rotasyonuna girmekte zorlanan Ozan Tufan için teknik direktör İsmail Kartal yeni bir rol denedi. O da Ozan’ın gençlik günlerinde oynadığı sağ bek mevkisinde görev almasıydı.

Atakaş Hatayspor maçında sağ bekte iyi sinyaller vermeyen Ozan Tufan, buna karşın son oynanan Aytemiz Alanyaspor maçında üzerine düşeni yaptı ve takdir topladı.

Ozan Tufan Sağ Bek Olarak Devam Edebilir

ozan tufan

Kariyerinin çok başlarında sağ bek olarak futbola adım atan Ozan, teknik direktör Şenol Güneş döneminin sonrasında kendini orta sahada bulmuştu.

Modern bir sekiz numaranın taşıdığı hemen tüm özelliklere sahip olan milli oyuncumuz, altı numarayı da oynayabilmesiyle teknik direktörler için çok kullanışlı oldu.

Modern futbolda sağ bekten beklenenlerin Ozan’a uyup uymayacağı ise şu anda tartışmalı. Zira modern bir sağ bekin (özellikle büyük takımlarda) kendi kanadının tamamına hakim olması bekleniyor. Bunun yanında hem hücumda hem de savunmada belirli bir standartın üzerinde katkı vermesi, kenar ortalarda başarılı olması, önünde oynayan oyunculara alan açıp, geride boşluk bırakmaması da beklenenlerden.

Bu özelliklere baktığımızda Ozan’ın bilhassa devamlılık konusunda sıkıntı yaşayabileceği ve bir kanat oyuncusunun sahip olması gereken hıza sahip olmadığı görülüyor. Bu anlamda onun sağ bekte çok üst düzey katkıdan ziyade geçici bir çözüm olması bekleniyor.