Ozan Tufan Sağ Bek Olmak İçin Hazırlanıyor

Spor Toto Süper Lig’de ikincilik yarışını iddialı bir şekilde sürdüren Fenerbahçe’de Ozan Tufan yeni mevkiine geçmeye hazırlanıyor.

Bu sezonun hayli çalkantılı geçiren milli oyuncumuz Watford’a gitmiş ve ardından devre arasında Fenerbahçe’ye dönmüştü. Form tutmakta zorlanan Ozan Tufan için şimdi ufukta, bambaşka bir meydan okuma var. Zira iddialara göre İsmail Kartal onu artık sağ bekte değerlendirmek istiyor.

Ozan Tufan Forma Giymek İstiyor

Profesyonel futbolculuk kariyerine 2005 yılında Bursaspor’un altyapısında başlayan ve daha ilk günden sergilediği potansiyelle geleceğin yıldızları arasında gösterilen Ozan Tufan, yükselişini adım adım ama sağlam bir şekilde yapmıştı.

2015 yılında büyük bir transfer savaşının ortasında kalan ve Beşiktaş ile Fenerbahçe’yi karşı karşıya getiren Ozan Tufan’nın tercihi İstanbul’un sarı lacivertli yakası olmuştu.

Süper Lig’in 2015 – 2016 Sezonu ile başlayan Fenerbahçe serüveni kesintisiz olarak 3 yıl devam etmişti. 3 yılın ardından ise Ozan Tufan kulüp kararı ile önce kadro dışı bırakılmış sonra ise Aytemiz Alanyaspor’a kiralanmıştı.

Aytemiz Alanyaspor’da Sergen Yalçın önderliğinde yeniden doğan ve 2019’da Fenerbahçe’ye geri dönen milli oyuncumuz, 2021 yaz aylarında ise hayalini gerçekleştirerek İngiltere Premier League’nin yolunu tuttu.

Ne var ki İngiltere Premier Leauge ekiplerinden Watford’daki günleri pek bir sıkıntılı geçti. Hal böyle olunca Premier League macerası yalnızca birkaç ay sürdü. 2022 devre arasında sarı lacivertli kulübüne geri dönen Ozan Tufan için işler yine yolunda gitmedi.

Fenerbahçe’nin sezon başından beri oynayan orta saha rotasyonuna girmekte zorluk çeken milli orta saha oyuncumuz için Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal yeni bir formül buldu.

Bu sezon kadroda bulunan Nazım Sangare ve Bright Osayi Samuel’in sağ bek performanslarından hiç memnun kalmayan teknik direktör İsmail Kartal, Ozan Tufan’ı o bölgede değerlendirmeyi düşünüyor.

Atakaş Hatayspor maçında sağ bek oynadıktan sonra devre arasında ıslıklanarak protesto edilen Ozan, Aytemiz Alanyaspor karşılaşmasında ise o bölgede başarılı bir performans sergilemişti.

Sağ Bek Ona Yabancı Değil

ozan tufan

Ozan’ın sağ bekte değerlendirilmesi fikrini ilk ortaya atan isim elbette teknik direktör İsmail Kartal değil. Zira Ozan Tufan, kariyerine sağ bekte başlamış ve bu şekilde dikkat çekmiş bir oyuncuydu.

Bursaspor günlerinde sağ bekte görev yaptığı maçlarda gösterdiği teknik kapasitesiyle onu orta sahaya devşiren isim Şenol Güneş olmuştu.

Bu hamlenin ardından merkez orta sahada modern bir sekiz numaraya evirilen Ozan, kariyerinde sadece 22 maçta sağ bek olarak görev aldı.

Öte yandan merkez orta sahada 95 kez oynayan oyuncumuz, Türkiye A Milli Futbol Takımı’na da burada gösterdiği üstün performanslarla seçilmiş ve bir dönem takımın değişmezlerinden olmuştu.

Ön liberoda ise 83 maça çıkan futbolcumuz, on numara pozisyonunda 54 kez oynadığı düşünüldüğünde artık tamamen bir orta saha olduğunu gösteriyor. Şimdi yıllar sonra onu sağ bek günlerine döndürmeyi düşünen teknik direktör İsmail Kartal’ın bu fikrinde başarılı olup olmayacağını ise zaman bize gösterecek.