Ozan Tufana Yapılan Faulün Cezası Belli Oldu

Watford’da geçirdiği 6 aydan sonra Fenerbahçe’ye geri dönen Ozan Tufan, Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu’nda oynanan Kayserispor maçında gelişen bir atakta ceza sahasına çok iyi bir giriş yapmaya denemişti. Bu atak esnasında Ozan’a sert bir müdahalede bulunan ve direkt olarak kırmızı kart ile cezalandırılan Uğur Demirok ile alakalı PFDK kararı açıklandı.

3 Maç

Sezona Fenerbahçe’de başladıktan sonra transfer döneminin son günlerinde İngiltere Premier Lig ekiplerinden Watford’a kiralanan Ozan Tufan, 6 aylık kısa deneyiminden sonra Sarı Lacivertli kulübe geri dönmüştü.

Fenerbahçe ile 2021/2022 sezonunun ikinci dönemindeki kariyerine başlayan Ozan Tufan, Kayserispor karşısında oynanan maçta da ilk 11’de başlamıştı. Fenerbahçe’nin sezonun geri kalanına dair tek gerçekçi hedefi olarak görünen Ziraat Türkiye Kupası’nın da hezimetle sonuçlanması taraftarları kızdırırken, Ozan’ın da sakatlanmış olması canları sıkmıştı.

İşte Ozan’ın sakatlanmasına neden olan pozisyonun diğer aktörü Uğur Demirok’un aldığı ceza belli oldu. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Son 16 Turu’nda oynanan maçta Ozan Tufan’a yaptığı sert faul nedeniyle Uğur Demirok’a 3 maç ceza verildiğini açıkladı. Pek tabii istemeden de olsa çok daha ağır bir şekilde sonuçlanabilecek bir müdahalede bulunan Uğur’un bu hamlesi maç içerisinde direkt olarak kırmızı kartla cezalandırılmıştı.

Takımın aynı zamanda kaptanlığını yapan Uğur’un aldığı cezayla birlikte kaçıracağı maçlar da belli oldu. 33 yaşındaki tecrübeli savunmacı Giresunspor, Kayserispor ve Beşiktaş maçlarında sahada görev alamayacak.

Ozan’ın Sakatlığı

Hatırlanacağı üzere bahsi geçen maçta aldığı sert müdahaleyle acılar içinde kıvranan Ozan Tufan, ikinci yarıda kendisini denemek istese de sahada fazla kalamamıştı.

İkinci yarı başladıktan sadece 5 dakika sonra yedek kulübesinden değişiklik yapılmasını isteyen 26 yaşındaki orta saha oyuncusu, sakatlığı nedeniyle Giresunspor karşısında oynanan maçı da kaçırmıştı.

Ozan’ın Fenerbahçe’nin 17 Şubat 2022 günü karşı karşıya geleceği Slavia Prag maçının kadrosunda yer alması bekleniyor. Bununla birlikte maç gününe kadar karar değişebilir ve Ozan Tufan yerine bir başka oyuncu eklenebilir.

İngiltere’den oldukça fit bir şekilde dönen Ozan Tufan, henüz tam olarak istediklerini sahaya yansıtamadı. Bu yansıtamama durumunda Fenerbahçe’nin oynadığı vasat oyunun da takımın genel psikolojisinin de etkili olduğunu dile getirmekte fayda var.

Zira takım Süper Lig’de çok erken havlu attıktan sonra Ziraat Türkiye Kupası’nda da Kayserispor’a elenerek bir sezonu daha kupasız kapatmaya doğru gidiyor. Fenerbahçe her ne kadar 2 kulvarda yarışıyor gibi gözükse de hem Süper Lig’de hem de Konferans Ligi’nde kupaya ulaşabilmesi mucizelere bağlı.

Takımın uzun süreden beri başarıya olan hasreti ve taraftarların da bu anlamdaki haklı baskısı, Ozan Tufan ve takım arkadaşlarının da ister istemez baskı altına girmesine neden oluyor. Bununla birlikte Fenerbahçe taraftarının asıl öfkesi Başkan Ali Koç’a.