Pep Guardiola: Futbolu Baştan Yazan Adam

Futbolculuk kariyerinde savunmanın önünde oynayan defansif bir orta saha ve Barcelona takımının kaptanıydı Pep Guardiola. Hızlı olmayan, topla çok mesafe kat etmeyen; ama çok teknik ve saha görüşü üst düzey bir defansif orta saha oyuncusuydu. En modern örneğini İtalyan yıldız, ki kendisi şuan ülkemizde Karagümrük’ün teknik adamlığını yapıyor, Andrea Pirlo’nun oluşturduğu deep playmaker diye tabi edilen oyunu geriden kuran bir oyuncuydu. Elbette iyi bir oyuncuydu Pep Guardiola, kariyeri başarılarla doluydu ve oyun okuma becerisi o zamanlardan kabul edilen biriydi; gelecekte iyi bir teknik direktör olabileceği düşünülüyordu ama sanıyoruz ki mevcut durumu kimse beklemiyordu.

Pep Guardiola

Pep Guardiola Frank Rijkaard Yerine Gelmişti

Barcelona’da önce lat yaş kategorilerinde görev alan Pep Guardiola sonrasında ise Barcelona ile harika işler yapan Hollandalı teknik adam Frank Rijkaard‘ın yardımcılığını yapmıştı. Hollandalı çalıştırıcının takımdan ayrılmasının ardından ise takımın başına kendisi geçti. Rijkaard’ın yerini doldurup dolduramayacağı tartışmalarını yapanlar eminiz ki şimdi o günlere bakıp kendi söylediklerine gülüyorlardır.

Barcerlona ile Avrupa’nın kulüpler bazındaki en prestijli kupası olan UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası’nın önce 2008 2009 futbol sezonunda, sonrasında da 2010 2011 futbol sezonunda iki defa kazanmayı başaran Pep Guardiola, Rijkaard ile oynanmaya başlanan ve adına tiki taka denilen pas oyununu adeta arşa çıkardı. Rijkaard’ın bıraktığı 4 3 3 düzeninden devam eden Guardiola, Barcelona ile başardıklarının ardından Alman Bayern Münih takımının başına geçti. 2013 yılının yazında devraldığı Alman takımı Bayern Münih’i ligde üç sezon üst üste şampiyon yaptı.

Manchester City ile Futbol Devrimi

Almanya’daki başarılarına rağmen Alman takımı Bayern Münih ile UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası’nı kazanmayı başaramayan Pep Guardiola İngiliz Manchester City takımının başına yine aynı amaçla getirildi; UEFA Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu. Manchester City ile geride bıraktığı 5 sezonda UEFA Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olmayı başaramadı İspanyol teknik adam, ama belki de ondan bile önemli işlere imza attı. Beş sezonda dünyanın en zor futbol ligi olarak gösterilen İngiltere Premier Ligi’ni 4 kez kazanan teknik adam ayrıca 4 kez FA Cup’ı, 1 kez İngiltere Lig Kupası’nı ve 2 kez de İngiltere Süper kupasını kazandı. Ama tüm bu görkemli kupaların yanında onun asıl başarısı futbolu değiştiren öncülerden olmak oldu.

Barcelona’dan Rijkaard’dan aldığı tiki taka ve 4 3 3 mirasını devam ettiren sonra da geliştiren Pep Guardiola, bugün gelinen noktada neredeyse stopersiz bir oyun anlayışına döndürdü artık sistemini. Bekleri iyice orta sahanın ilerisine gödnerip önce 4 3 3’ü adeta 2 5 3 oynayan Guardiola sonrasında ise 3 4 3’e dönüp beklerden hücum değil de adeta kanat hücumcularından yan görev olarak bek performansı beklemeye başladı. Savunmadaki üçlüden birini de stoperlerin önüne kaydırıp geride iki stoper bırakan Guardiola, önceki 8 oyuncunun tamamından da aktif hücum rolleri ve pas opsiyonları olmalarını istiyor. Sanırım herkes hak verecektir ki bugün Pep Guardiola geleceğin futbolunu oynatıyor.