Jürgen Klopp ve Pep Guardiola

Dünya futbolunun son yıllarda gördüğü en büyük teknik adamlardan biri hiç şüphesiz ki Alman teknik adam Jürgen Klopp. Borussia Dortmund ile Almanya’da harikalar yaratan bu çılgın Alman sonrasında dünyanın en prestijli ligi olarak kabul edilen Premie Lig’e gelerek ezeli rakibi Pep Guardiola ile birlikte dünya futbolunu yeni baştan şekillendirdiler adeta.

Pep Guardiola’nın bol pasa dayalı, tüm oyuncuları oyuna sokan oyun anlayışına karşılık Jürgen Klopp ise top rakipteyken boğucu bir presle topu kazanan ve kazandığı topla o anda sahadaki oyuncuların durumu ne olursa olsun hücumu başlatan bir oyun anlayışını benimsemiş bir isim. Hiç tartışmasız şekilde bu iki teknik adam oynattıkları oyunlar ile futbola adeta çağ atlattılar, öncü oldular. Pep Guardiola‘nın uzun yıllardır Manchester City ile ilan ettiği hanedanlığa karşı Liverpool takımı ile adeta bir başkaldırıya girişen Jürgen Klopp bu girişimde başarılı olup Liverpool’u seneler sonra Premier Lig şampiyonu yapmıştı.

Jürgen Klopp

Jürgen Klopp Şampiyonlar Ligi Kupasını da Kazandı

İki teknik adamın arasındaki rekabette Jürgen Klopp Liverpool takımı ile 2018 19 futbol sezonunda Avrupa’nın kulüpler bazındaki en büyük kupası olan Şampiyonlar Ligi kupasını kazanarak dev bir adım atmıştı. Evet, Pep Guardiola da bu kupayı daha önce kazandı, üstelik bunu iki kez yaptı ama o zaman zaten hazır bir takım olan Barcelona’nın başındaydı ve çok isteyip uğraşmasına rağmen Manchester City ile bu başarıyı yakalayamadı kendisi.

Fakat Jürgen Klopp 1018 19 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ni kazanıp, bir sene sonra da İngiltere Premier Lig’i alsa da son iki sezondur lig şampiyonu yine Pep Guardiola önderliğindeki Manchester City oldu. Dahası Mnachester City bu sezona da çok forma başlayıp farklı galibiyetlerle zirveye otururken Jürgen Klopp’un Liverppol’u hem ligde hem de Avrupa maçlarında sürpriz mağlubiyetler aldı.

Jürgen Klopp Takımları Dağılıyor mu?

Henüz Premier Lig’in de Şampiyonlar Ligi’nin de başlarındayız. Daha şimdiden yorum yapmak çok zor elbette ama şu da bir gerçek ki Manchester City gibi bir rakibiniz varsa sezonun ilk haftasından itibaren kaybedilen her puan değerli çünkü Manchester City takımı size bu kayıpları telafi etmeniz için fazla imkanlar sunmuyor. Fakat burada daha ilginç bir durum var ki aslında belki de Klopp ile Guardiola arasındaki en belirgin fark bu olabilir.

Pep Guardola’nın çalıştırdığı takımlar zirvede olamasalar dahi zirvenin bir altında kalmayı başarıyorlar ve bir sene sonra tekrar zirveye çıkıyorlar. Jürgen Klopp ise çalıştırdığı takımla bir anda çok ciddi bir sıçrama yapıyor ve zirvedeki Guardiola’nın da önüne geçmeyi başarıyor. Fakat sonrasında Jürgen Klopp ekipleri ciddi bir yıpranmışlık emareleri gösterip zirvenin çok uzadğına kalabiliyorlar ki şu an Liverpool için bunu söyleyecek yeterli donemiz olmasa da zamanında Borussia Dortmun ile de bu olmuştu.

İki teknik adamın kıyasında istikrar söz konusu olduğunda Pep daha önde duruyor.