Premier Lig 2. Yarıya Hazırlanıyor

Katar 2022 Dünya Kupası sebebiyle bu sene her zamankinden daha önce devre arasına giren ligler arasında elbette İngiltere Premier Lig de vardı. Dünyanın en zor ve en prestijli ligi olarak kabul edilen, dünyada en çok izlenen lig olan İngiltere’nin bu en süt düzey liginde her sene olduğu gibi bu sene de muazzam bir çekişme ve kalite var. Hatta pek çok yorumcuya göre İngiltere Premier Lig’i kazanmak, Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak kadar zor.

Sezon öncesinde Liverpool, Chelsea ve Manchester City arasında geçmesi bekleniyordu lig şampiyonluğunun. Manchester United’ın ise yeni hocasıyla neler yapacağı merakla beklenirken A. Conte yönetimindeki Tottenham da işleri karıştıracağı düşünülüyor ve ilginç bir şekilde, Mikel Arteta’nın çalıştırdığı Arsenal’in adı bırakın şampiyonluğu, ilk dört sıra için bile pek anılmıyordu.

Premier Lig İlk Yarının Lideri Arsenal

Premier Lig 20 takımdan oluşuyor. 38 hafta üzerinden oynanan ligde normal şartlarda 19. haftadan sonra devre arasına giriliyordu. 3 takımın küme düştüğü 4 takımın ise Uefa Şampiyonlar Ligi katılım hakkı elde ettiği bu prestijli lig bu sene 15. hafta sonunda, 2022 Katar Dünya Kupası sebebiyle, devre arasına girdi. Premier Lig’i takip etmeyen bir futbol severe 15 hafta sonunda lider kim diye sorulsa muhtemelen Manchester City ya da Liverpool cevabını verirdi. Oysaki liderlik koltuğunda oturan takım, sezon başında adını kimsenin pek de anmadığı Mikel Arteta’nın Arsenal’i oldu.

Arsenal takımı 14 maç sonunda sadece 1 yenilgi alırken 1 maçta da berabere kaldı. Onun dışında puan kaybı yaşamayan takım ligdeki son 5 maçının da 4 tanesini kazandı ve bir maçı da berabere bitirdi. 37 puanla Premier Lig lideri olan Arsenal’i 32 puanla Manchester City takip ediyor. Yani 15 hafta sonunda en büyük şampiyonluk adayı Manchester Ciy’ye 5 puan fark attı Arsenal. 15. hafta olsa da iki takımın da birer maçının eksik olduğunu belirtelim. İşin ironik bir yanı da Arsenal’in sezon başından beri her hafta liderliği kaybedeceğini iddia edilmesiydi. Yani şu an Premier Lig lideri olan Arsenal takımı, tabiri caizse liderliğe hiç yakıştırılmadı ve her hafta o liderliği kaybedeceği iddia edildi. Bugün gelinen noktada ise Arsenal, Manchester City hocası Pep Guardiola tarafından bile en büyük şampiyonluk adayı olarak gösteriliyor.

Premier Lig

Miker Arteta, Pep Guaridola’nın Eski Öğrencisiydi

Bu sene Premier Lig’de izlediğimiz Arsenal – Manchester City rekabetinde ilginç de bir detay var. Arsenal ile bu sene harikalar yaratan Mikel Arteta, bu takıma Manchester City’den geldi. Manchester City’de Pep Guardiola’nın yardımcı hocalığını yapıyordu İspanyol teknik adam. Premier Lig’de ikinci yarı hem ilk yarıya kıyasla daha uzun hem de daha yoğun olacak. Arsenal ilk yarıyı lider kapatmış olsa da ikinci yarıda işi kesinlikle ilk yarıya kıyasla çok daha zor olacak.