Premier Lig İçin Kıyasıya Mücadele

Acun Ilıcalı’nın takımı Hull City’i artık hepimiz yakından tanıyor ve takip ediyoruz. Sezon başında Türkiye’den yaptığı transferlerle Türk futbolseverlerin sempatisini toplayan İngiliz ekibi Doğukan Sinik ve Ozan Tufan’ı kadroya katarak da adeta Türkiye’nin Championship’teki temsilcisi oldu. İngiltere’nin en üst düzey ligi olan Premier Lig için mücadele edilen lig olan Championship’te Hull City iddialı takımlardan biri. Ama Hull City’nin çok güçlü rakipleri var.

Premier Lig

Premier Lig Tecrübesine Sahip Ekipler Var

Championship‘te Premier Lig için Hull City ile kapışacak takımlardan birisi ve belki de en güçlüsü şüphesiz ki Blackburn Rovers. Bir dönem Tugay Kerimoğlu’nun da formasını giydiği hatta efsaneleri arasına ismini yazdırdığı bu köklü İngiliz ekibinin 2022 23 futbol sezonu sonunda Premier Lig’e dönmesine kesin gözüyle bakılıyor. Tıpkı Blackburn Rovers gibi Premier Lig’i fazlasıyla tecrübe etmiş bir diğer takım ise Sunderland. Sunderland da yine Championship’te şampiyonluk favorilerinden biri olarak gösterilmekte.

Blackburn Rovers ve Sunderland’ı bir kenara ayırdığımızda Burnley, Birmingham City, Sheffield United ve Watford gibi yine Premier Lig’i fazlasıyla deneyimlemiş takımlar da Hull City’nin ciddi rakipleri konumundalar. İngiltere Champisonship’te bu sene 24 takım yer almakta ve 46 hafta boyunca bu büyük yarış devam edecek. Son üç sırada yer alan takımlar İngiltere 1. Lig’ine düşerken ilk iki sırada yer alan takımlar ise direkt olarak Premier Lig’e yükselmiş olacak. Bunun haricinde. 3. 4. 5. ve 6. sırada ligi bitiren takımlar ise kendi aralarında play off oynayacak ve play off sonucunda bir takım daha adını dünyanın en iyi ligi olarak gösterilen Premier Lig’e yazdıracak.

Hull City’nin Durumu

Ozan Tufan’ın takımı Hull City, Championship’te 2022 23 futbol sezonunun ilk haftasının ardından oldukça beğeni topladı. Ozan Tufan da övgülerden payını alırken aynı zamanda haftanın en iyi 11’ine de seçilme başarısını gösterdi. İlk haftanın ardından favoriler Balckburn Rovers ve Sunderland ortaya koydukları futbolla otoritelerin beklentilerini tam olarak karşıladı. İlk haftanın sonunda Hull City ve Shota Arveladze’nin performansı da oldukça beğenildi. Maç eksiğine rağmen Ozan Tufan’ın kendisine haftanın 11’inde yer bulacak kadar etkili bir oyun oynaması da yine Shota’nın Ozan’ı kullanış biçimine yorumlandı.

Jean Michael Seri ve Ozan Tufan’ın birbirinin çok iyi tamamladıklarını düşünen otoriteler Ozan Tufan’ın maç eksiğini kapattıkça Hull City’nin orta sahada çok daha baskı bir takım olacağını düşünüyorlar. Bilindiği üzere Ozan Tufan ilk maçında penaltıdan da olsa golle tanışmış ve 73 dakika sahada kalmıştı. 73. dakikada oyundan alınan Ozan Tufan hayli yorgun gözükse de sahada olduğu süre boyunca takımının en etkili ismi olmayı başardı. Bir gol atıp arkadaşlarına da iki net gol pozisyonu hazırlayan Ozan’ın bir şutu da direkten dönmüştü.