Shota Arveladze ve Sistemi

Championship’in açılış haftasında Bristol City’i 2 1 ile geçerken oynadığı oyunla büyük övgü alan Hull City ve Ozan Tufan ligin 2. haftasına hazırlanırken henüz erken olsa da Hull City için Championship’in en iyi takımlarından biri olduğu yorumları yapılıyor. Sezon sonunda Premier Lig’e yükselecek takımlar arasında gösterilmeye başlanan Hull City’nin bu başarısında Acun Ilıcalı’nın transferleri kadar teknik adam Shota Arveladze ‘nin pragmatist oyun anlayışının da ciddi katkısı var.

4 2 3 1 Ve Ozan’ın Rolü

Acun Ilıcalı, Ozan Tufan’ı Fenerbahçe’den Hull City’e transfer ederken elbette ki ondan beklentileri çok fazlaydı ve Acun Ilıcalı bunu dile getirmişti ama muhtemelen Acun Ilıcalı bile bu kadar kısa sürede Ozan Tufan’ın bu kadar ciddi bir katkı sunmasını beklemiyordu. Ligin ilk haftasında oynanan ve 2 1 kazanılan Bristol City maçının ardından Hull City ligin en iyi takımlarından biri olarak gösterildi ve Ozan Tufan da haftanın takımına seçildi. Peki ama Fenerbahçe’de kadro dışı kalan ve biraz kilo problemi de olduğu iddia edilen Ozan Tufan ne oldu da Championship gibi fizik gücün en önemli faktörlerden biri olduğu bir ligde haftanın kadrosuna seçilecek kadar başarılı bir performans sergileyebildi?

Gürcü teknik adam Shota Ervladze 4 2 3 1 oynatan bir teknik adam ve Ozan Tufan’ı da orta üçlünün ortasında hücuma dönük olarak konumlandırıyor. Ozan Tufan Türkiye’de box to box olarak kullanılan iki yönlü bir orta saha oyuncusuydu bilindiği üzere. Oyunun her alanına katkı verebilen, şutu olan, topla gidebilen ve top çalabilen bir oyuncuydu. Shota Arveladze ise Ozan Tufan’ı Brsitol City karşısında box to box olarak kullanmadı. Top Hull City’deyken Ozan Tufan 10 numara olarak konumlandı sahada ve şut tehdidini de hep hissettirdi rakip Bristol City defansına. Top Bristol City’ye geçtiğinde Shota Arveladze Ozan Tufan’ı orta üçlünün önünde konumlandırdı. Bu sayede daha az efor sarf eden Ozan Tufan enerjisini daha sınırlı bir alanı savunmak için kullandı savunmada. Hücumda ise sahip olduğu yetenekleri daha özgürce sergileyince bir anda ülkemizde gördüğümüzden bambaşka profilde bir Ozan Tufan izlemiş olduk biz.

Shota Arveladze

Shota Arveladze Ve Geçmişi

22 Şubat 1973 Gürcistan doğumlu Shota Arveladze Gürcistan tarihinin en önemli spor figürlerinden bir tanesi. 49 yaşındaki teknik adam oldukça parlak bir futbolculuk kariyerine sahipti ve ülkemizde Trabzonspor formasıyla gol krallığı yaşamıştı. Hocalık kariyerinde de yolu ülkemizden geçen oyuncu hem sahada yaptıklarıyla hem de basın toplantılarındaki sempatik tavırlarıyla herkesin sevgisini kazanıp güzel izler bırakmıştı.

4 2 3 1 formasyonundan pek de taviz vermeyen Gürcü teknik adam pragmatist bir yapıya sahiptir. Oyunculara fazla serbestlik tanımayıp sisteme inanan bir hoca olan Shota, Hull City taraftarlarınca da bir hayli sevilmektedir.