Premier Lig’de İspanyol Rüzgarı

İngiltere Premier Lig’de 20 takım yer alıyor ve bu 20 takımın beş tanesinde yani ligin dörtte birince İspanyol hocalar var. Manchester City’de Pep Guardioal, Arsenal’de Mikel Artera, Aston Villa’da Unai Emery, Wolverhamton’da Julien Lopetegui ve Bournemouth’ta da Andoni Iraola görev yapacak bu sezon. Oysaki ligdeki İngiliz hoca sayısı sadece dört. Gallerli ve İskoç teknik adamları da işin içine dahil edersek bu sayı yediye çıkıyor. Bu sezon Premier Lig’de tam anlamı ile İspanyol rüzgarı esecek.

Pep Guardiola ve Mikel Arteta

İngiltere Premier Lig’de geride kalan sezonu Manchester City şampiyon olarak tamamladı. Sezon öncesinde de en büyük şampiyonluk adayıydı zaten Manchester City. Ancak Pep Guardiola’nın ekibi bu kez sadece ligi kazanarak yetinmedi FA Cup’ı ve dahası Pep Guardiola’nın belki de Manchester City’ye asıl gelme nedeni olan Uefa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu da kazanmayı başardı Manchester’ın mavi yakası. Uefa Şampiyonlar Ligi final maçında İtalyan temsilcisi Inter’i 1 – 0 ile geçen Pep Guardioal’nın öğrencilerinin diğer iki kupadaki rakipleri ise Arsenal oldu. FA Cup finalinde karşı karşıya gelen iki takım aynı zamanda ligde şampiyonluk mücadelesi de verdi. Arsenal’in başında olan İspanyol teknik adam Mikel Arteta Arsenal’de göreve başlamadan önce Manchester City takımında Pep Guardiola’nın yardımcılarından biriydi. Arsenal’in başına geçtiğinde de Pep Guardiola’nın sistemine çok benzer bir pas oyununu Arsenal‘e oynatmaya başladı İspanyol teknik adam.

Sezona çok iyi başlayan Arsenal takımı haftalarca liderliğini sürdürdü. Hatta sezonun sonlarına doğru Pep Guardiola, en büyük şampiyonluk adayı olarak Arsenal’i gördüğünü söyledi. İki İspanyol teknik adamın düellosunda son düzlükte Arsenal adeta şampiyonluk stresine girdi ve üst üste puanla kaybetti. Geriden gelen Pep Guardiola, Mikel Arteta’yı yakaladı ve sahasındaki maçı da kazanarak Arsenal’den şampiyonluğu almayı başardı. Arsenal taraftarı kaçan şampiyonluk için üzgün olsa da seneler sonra takımlarını şampiyonluk yarışında görmek onları fazlasıyla memnun etti. Genç teknik adam Mikel Arteta’ya çok güvenen Arsenal yönetimi bu sene transferde kesenin ağzını açtı ve Arsenal şimdiye kadar transfere 230 milyon avro harcadı ki bu anlamda da şu an Premier Lig’in lideri durumundalar.

ispanyol

Diğer İspanyol Hocalar Da İyiydi

Premier Lig’de geçen sezon Mikel Arteta ve Pep Guardiola’dan başka iki İspanyol hoca daha görev yaptı. Bu sene bu hocaların arasına Andoni Iraola da katıldı. Andoni Iraola geçen sezon La Liga’da Rayo Vallecano’yu çalıştırıyordu. Bu katılımla beraber ligdeki İspanyol hoca sayısı beş oldu. Geçen sezon Wolverhampton’u çalıştıran Julien Lopetegui takımını ligde 13 yaptı. Julien Lopetegui bu sene de görevinin başında. Bir diğer İspanyol hoca Unai Emery ise kötü giden Aston Villa’nın başına geçti ve takımı adet aşaha kaldırdı. Bu sene de görevinin başında olan İspanyol hoca geçen sezon takımının ligi 7. sırada bitirmesini sağlamıştı.