Tottenham Cehennemden Çıktı

Uefa Şampiyonlar Ligi’ndeki İngiliz temsilcilerinden biri olan Tottenham, altıncı maçlar öncesinde Uefa Şampiyonlar Ligi’nin en kritik grubu olarak gözüken D grubundan çıkmayı başardı. Gruptan çıkabilmesi için Olimpik Marsilya deplasmanında yenilmemesi gereken Tottenham takımı 1 0 mağlup duruma düştüğü maçın ikinci yarısının başında beraberliği yakaladı ve son dakikada da bulduğu galibiyet golüyle sadece gruptan çıkmayı değil liderliği de garantilemeyi başardı.

Tottenham Ya Da Olimpik Marsilya’dan Biri Çıkacaktı

Uefa Şampiyonlar Ligi’nde son maçlar öncesinde hemen hemen her grupta üst tura kalan takımlar belliydi hatta bazı gruplarda direkt olarak liderler ve ikinciler bile son maçlar öncesinde belli olmuştu. Ancak Uefa Şampiyonlar Ligi D grubunda altıncı maç öncesinde tüm belirsizlik sürüyordu. Bu sebeple Uefa Şampiyonlar Lig’nin son haftasında herkesin gözü D grubu maçlarına çevrilmişti. Durum o kadar ilginçti ki son maçlar öncesinde 6 puanla grup sonuncusu olan Olimpik Marsilya’nın grubu lider bitirme ihtimali varken grup lideri olarak Olimpik Marsilya deplasmanına giden Tottenham’ın da grupta sonuncu olma ihtimali vardı. Haliyle bu bilinmezlik grubu fazlasıyla ilgi çekici hale getirdi.

Şampiyonlar Ligi serüvenine hayli kötü başlayan Olimpik Marsilya aldığı iki sürpriz ve biraz da şanslı Sporting Lizbon galibiyetleri ile grupta iddialı duruma gelmişti. Şanslı diyoruz çünkü her iki maçta da Sporting Lizbon daha 20 dakika dolmadan sahada 10 kişi kalmıştı. Haliyle Olimpik Marsilya pek de ummadığı bir anda önünde gruptan çıkma dahası lider olma fırsatını bulmuştu. Bunun motivasyonu ile Olimpik Marsilya taraftarı Tottenham maçı öncesinde stadı cehenneme çevirdi.

Fransız takımında bütün planlar galibiyet üzerine yapılmıştı ve nitekim de ilk yarıda Olimpik Marsilya takımı golü de bulup devreye 1 0 önde girdi. Bu sonuçla gruptan çıkamayacak olan Tottenham panik yapsa Marsilya farkı daha da artırabilirdi belki ama ikinci yarının hemen başında gelen duran top golü Tottenham’ın kontrolü eline almasını ve soğukkanlı kalmasını sağladı. Sonrasında Olimpik Marsilya panik halinde saldırınca da arkada bulduğu derin boşluğu çok doğru değerlendirdi Tottenham takımı ve adeta cehennemden çıkarak Uefa Şampiyonlar Ligi grup aşamasını lider bitirdi.

Tottenham

İngilizler Gruplarını Domine Etti

Tottenham’ın da gruptan çıkmasının kesinleşmesi sonucunda böylelikle UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yer alan dört İngiliz takımının tamamı gruptan çıkmayı başarırken sadece Liverpool grubunu lider olarak tamamlayamadı. Ancak A grubunu ikinci sırada bitiren Liverpool da lider Napoli gibi 15 puan topladı ve sadece ikili averajda Napoli’nin arkasında kaldığı için gruptan ikinci olarak çıktı. Tottenham D, Chelsea E, Manchester City ise G gruplarını lider tamamlayarak bir üst tura adlarını yazdırdılar. Genel olarak İngiliz futbolu ve takımları bir kez daha ren azından grup aşaması için Avrupa futbolunu domine ettiğini göstermiş oldu.