Liam Rosenior Hull City’nin Yeni Hocası Oldu

Hull City AFC 2022 23 futbol sezonunda 2. kez hoca değişikliğine gitti ve takımın başına teknik adam olarak Liam Rosenior getirildi. Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu, Ozan Tufan ve Doğukan Sinik’in forma giymesi nedeniyle de Türk spor basınının yakından takip ettiği İngiliz takımu Hull City AFC sezona yine Türk futbolseverlerce tanıdık bir isim olan Shota Arveladze’nin teknik direktörlüğünde başlamıştı.

Shota Arveladze

Andy Dawson Da Bekleneni Veremedi

Lige fırtına gibi giren Hull City AFC ilk üç dört hafta sonunda İngiltere Championship’te zirve mücadelesi verirken buldu kendisini. Ancak ilk mağlubiyetin gelmesi ile birlikte işler bir anda değişti. Ligin ilk haftalarında ciddi ciddi Premier Lig için adı anılan Hull City AFC sonradan aldığı mağlubiyetler ve yaşadığı puan kayıpları ile önce orta sıralara sonra da düşme hattının hemen üzerine kadar geriledi. Bu dönemde takımı toparlamak için pek çok hamle yapan teknik adam Shota Arveladze çok inandığı 4 2 3 1 diziliminden bile vazgeçip üçlü savunmaya döndü ama kötü gidişi durduramadı. Tekrar eski düzene dönen Shota Arveladze, gelen kötü sonuçların ardından Acun Ilcıalı ile bir görüşme gerçekleştirdi ve sonuç olarak Gürcü teknik adamla Hull City AFC’nin yolları ayrıldı. Shota Arveladze, takıma 2021 22 futbol sezonunun son haftalarında gelmiş ve takımı ligde tutmayı başarmıştı.

Shota Arveladze’nin ayrılığının ardından bir süre hoca arayışlarına devam eden Hull City AFC bu süreçte maçlara yardımcı hocası Andy Dawson ile çıktı. Ve haftalardır galip gelemeyen takım Andy Dawson ile çıktığı ilk maçı kazanınca Acun Ilıcalı, Andy Dawson ile devam etme kararı aldı. Sonrasında çıkılan Huddersfield ve Birgmingham maçlarının kaybedilmesinin ardından Andy Dawson ismi de tartışmaya açıldı ama hemen ardından gelen 2 deplasman galibiyeti Andy Dawson Hull City AFC birlikteliğini uzattı. Deplasmanda önce Blackpool 3 1 sonrasında ise Rotherham United takımı 4 2 mağlup edildi. Fakat bahar yine kısa sürdü ve Hull City AFC önce ligin güçlü takımı Balckburn Rovers’a kendi sahasında mağlup oldu. Bu mağlubiyet elbette tolere edilebilirdi, zira rakip ligin favorilerinden biriydi. Ama sonrasında çıkılan hedef maçta Hulkl City AFC kendi sahasında Micclesbrough’a 3 1 yenilince Andy Dawson için de yolun sonu gelmiş oldu.

Liam Rosenior

Liam Rosenior Kimdr?

Futboılcu olarak Hull City AFC forması giyen ve savunmada görev yapan Liam Rosenior futbol sonrasında teknik adamlığa adım attı ve 2018’de Brighton & Hove Albion takımında alt yapıda görev aldı. 2019 yılında Hollandalı teknik adam Phillip Cocu’nun ekibinde yer alan İngiliz hoca, 2021 yılında da Wayne Rooney’nin ekibine katıldı. 38 yaşındaki genç teknik adamın takımın yeni menajeri odluğuna dair resmi açıklama da Hull City AFC tarafından yapılırken teknik ekip de Andy Dawson’ın da yer alacağı belirtildi.