Vincent Kompany ile Zirve Yürüyüşü

Vincent Kompany, Belçika futbolu tarihinin yetiştirdiği en önemli futbolculardan biriydi. Futbol sonrası teknik adam olarak kariyerine devam eden Kompany o konuda da başarılı olacağını gösteriyor. Şu an Championship’in lideri olan Burnley takımını çalıştıran Belçikalı genç teknik adam takımı ile Championship’i domine ediyor ve birkaç maç sonra da takımını resmi olarak İngiltere Premier Lig’e taşımış olacak.

İngiltere Championship Türkiye’den de Takip Ediliyor

İngiltere Premier Lig’e yükselme mücadelesinin verildiği İngiltere Championship aslında Avrupa’nın önemli liglerinden biri. Bir alt lig olmasına rağmen bütçesi ve izlenme oranları birçok Avrupa liginin üzerinde bir yer burası. 2021 22 futbol sezonu sonuna doğru Türk işadamı Acun Ilıcalı’nın bu ligde mücadele eden Hull City AFC takımını satın alması ile Türk futbolseverlerin ilgisini çekmeye başlamıştı Championship.

2022 23 futbol sezonu başında Acun Ilıcalı, Hull City AFC takımına pek çok transfer yaparken bu transferler arasında hem yolu daha önce Türkiye’den geçen isimler vardır hem de iki Türk futbolcu vardı. Ozan Tufan ve Doğukan Sinik, Acun Ilıcalı tarafından Hull City AFC kadrosuna katıldı. Bu transferlerin ardından Türkiye’den de takip edilmeye başlandı Championship. Bununla birlikte geçen sene Hull City AFC takımının küme düşmesine kesin gözüyle bakılıyordu ama Acun Ilıcalı’nın takımı satın almasının ardından topladığı önemli puanlarla süpriz şekilde ligde kalmayı başardı.

Bu sezonun başında da çok iyi durumdaydı Hull City AFC ve Premier Lig takım içerisinde konuşulmaya başlanmıştı. Ancak sezonun devamı Hull City için dalgalı gitti. Diğer yandan Beşiktaş da sezon başında Burnley takımından Hollandalı forvet Wout Weghorts‘u kadroya katmıştı ki bu transferin gerçekleşmesinde de Burnley’in küme düşmesi etkili olmuştu ama o Burnley şu an ligi adeta sürklase ediyor. Cinvent Kompany ile harika bir sezon geçiren takım artık Premier Lig’e döndü diyebiliriz aslında. Sadece matematiksel olarak bunu henüz garnatilemediler ama en yakın rakiplerine 7 puan fark atmış durumdalar son 9 haftaya girilirken. Vincent Kompany ile adeta mağlubiyeti unutan takımın önümüzdeki sene Premier Lig’de de Vincent Kompany ile devam etmesi bekleniyor.

Vincent Kompany

Vincent Kompany Kariyeri

Belçika futbolunun yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olan Vincent Kompany stoper bölgesinde görev yapan bir oyuncuydu. Kendi döneminde dünyanın en iyi stoperleri arasında adı anılan oyuncu yıllarca Belçika’nın da kaptanlığını yapmıştı. Genç yaşından itibaren Avrupa’nın önemli kulüplerinden teklifler alan Kompany, Manchester City takımına katıldı ve senelerce pek çok başarı ve kupa kazanırken aynı zamanda Manchester City takımının da kaptanlığını yaptı.

Teknik direktör olarak sıklıkla 4 2 3 1 formasyonunu kullanan genç teknik adam Burnley ile İngiltere Championship’te 2.24 puan ortalaması yakalayarak harika bir başarıya imza attı. Önümüzdeki sene artık bir Premier Lig hocası olacak gibi görünüyor Vincent Kompany.