Andy Dawson Çok Etkili

Hull City AFC teknik kadrosuna yer alan ve bu sezon kısa sürede olsa takımın menajerliğini yapan Andy Dawson, Liam Rosneior’un en büyük yardımcısı. Andy Dawson’a çok güvenen Liam Rosenior devre arasındaki hazırlıkları da Andy Dawson’un raporlarını dikkate alarak yaptı. Tıpkı Liam Rosenior gibi Andy Dawson da aynı zamanda Hull City AFC’nin eski bir oyuncusu ve taraftarlar arasında çok sevilen bir isim.

Andy Dawson

Shota Arveladze’nin de Yardımcısıydı

Acun Ilıcalı 2021 22 sezonunda Hull City AFC’yi satın aldığında takım düşme hattında bulunuyordu. Takımın başına Türkiye’den de tanıdığı bir teknik adam olan Gürcü Shota Arveladze’yi getirdi Acun Ilıcıalı. Shota Arveladze ülkemizde forma giymiş, gol krallığı yaşamış sonrasında ise teknik adam olarak da ülkemizde çeşitli Anadolu takımlarında görev yapmıştı. Shota Arveladze önderliğinde üst üste aldığı puanlarla 2021 22 futbol sezonu sonunda Championship’te kalmayı başardı Hull City AFC.

2022 23 futbol sezonuna büyük hayaller ile girildi ve sezona da çok iyi başladı Hull City AFC ama devamında kötü skorlar üst üste geldi ve takım düşme hattına kadar indi. Tüm çabalarına rağmen kötü gidişe dur diyemeyen Shota Arveladze ile yolları ayırmak zorunda kaldı Acun Ilıcalı ve Shota sonrasında hoca arayışları için çok acele etmedi zira elinde çok güvendiği bir isim vardı Acun Ilıcalı’nın; Andy Dawson. Kulübün eski bir oyuncusu olan Andy Dawson yanı zamanda Shota Arveladze’nin de en önemli yardımcısıydı. Kulübü, lig dinamiklerini çok iyi bilen bir isimdi Andy Dawson ve Gürcü teknik adamın ayrılığının ardından da Acun Ilıcalı yola Andy Dawson ile devam etmeye karar verdi.

Andy Dawson’un menajerlik kariyeri pek de parlak olmadı ve Hull City AFC, Shota Arveladze dönemindeki lig sıralamasının çok da üzerine çıkmayı başaramadı. Bunun üzerine Acun Ilıcalı kritik bir karara imza atarak ikinci kez hoca değişikliğine gitti ve takımın başına genç teknik adam Liam Rosenior‘ı getirdi. Bu hamleyi yaparken bir kritik hamle daha yaptı Acun Ilıcalı ve kulüpte herkesin çok sevdiği Andy Dawson’ı teknik ekip bünyesinde tutmayı başardı.

Ozan Tufan Kararında Andy Dawson Etkisi

Sezon başından beri takımla birlikte olan Andy Dawson her oyuncu ile ilgili ayrıntılı raporlar hazırlayarak bunları yeni teknik adam Liam Rosenior’a sundu. Genç teknik adam da hem kadro kurulumunda hem de devre arasındaki antenman programlarında oyuncuların performansları kadar bu raporları da baz alarak seçimler yaptı. Gelen bilgilere göre Liam Rosenior’un Ozan Tufan’ı ilk 11’de düşünmemesinde de yine Andy Dawson’un ciddi bir etkisi var. Hatırlanacağı üzere Andy Dawson takımın idaresinin aldığında önce Ozan Tufan’ın görev bölgesini değiştirmiş sonra da 2 maçın ardından milli oyuncuyu yedek kulübesine çekmişti. Görünüşe göre Ozan Tufan oynamak istiyorsa önce Andy Dawson’un gözüne girmeli.