Hull City AFC’de Sorun Nerede?

Sezon başında Premir Lig adayları arasında gösterilen Hull City AFC bugün Championship’te düşme hattının hemen üzerinde yer alıyor. Sezon başından beri 3. teknik direktör ile çalışan Hull City ligde hayal ettiği noktanın çok uzağında. Peki ama ne olur da Premier Lig hayali kuran, hatta otoriteler tarafından Premier Lig adaylarından biri olarak gösterilen takım bugün 2 hoca değiştirdi ve düşmeme mücadelesinde buldu kendisini.

Hull City AFC Geçen Sene de Düşme Hattındaydı

Her şeyden önce Championship’in Avrupa’nın en zorlu liglerinden biri olduğunu kabul etmek gerekiyor. Premier Lig zaten tartışmasız şekilde dünyanın en zor, en prestijli ligi. Bu lige yükselme mücadelesinin verildiği Championship de takımların kadro değeri, maçların kalitesi açısından Avrupa’nın pek çok ligi ile rahatça bol ölçüşebilecek seviyede. Haliyle böyle bir ligge 2021 22 futbol sezonunda düşmemeye oynayıp son haftalarda ligde kalmayı başaran bir takımın ertesi sezon 6 7 trnasfer yaptı diye bu ligin favorileri arasında gösterilmesi zaten gerçekçi bir tavır değildi. Hull City sezon başında iyi sonuçlar almış olsa da hiçbir ligde favori ve şampiyonluk adayları ilk 5 haftada belli olamaz. Dolayısıyla Acun Ilıcalı’nın takımının mevcut durumunu hayal kırıklığı diye tanımlamak fazla abartılı olabilir. Aslında bakarsanız Hull City AFC’nin seviyesi zaten buydu. Evet sıralamada biraz daha yukarıda olabiliirdi ama Premier Lig hayalleri çok da gerçekçi değildi.

Yani temel sorun aslında lig başındaki şanslı başlangıçtaki şansın fark edilmemesi bunun takımınpotansiyeli sanılmasıydı. Oysaki Hull City takımı sadece şanslıydı hepsi bu. Yani Premier Lig hedefi zaten baştan beri gerçekçi değildi, dolayısıyla da şu an Hull City neden bu hedeften uzakta diye sormak doğru bir soru değil. Hull City o hedefe zaten hiçbir zaman yakın olmamıştı. Evet kadro kalitesi, en azından kadronun değeri Championship’te ilk 10’da yer alabilecek düzeyde ama aynı şeyi takımın potansiyeli, yeteneği ve en önemlisi de tecrübesi için söylemek zor aslında. Tecrübe bu kadar önemli mi denebilir, yani çok iyi bir kadronuz varsa tecrübe ne kadar önemli olabilir ki? Ama burada iki temel nokta var, ilki Championship, pek çok lige kıyasla daha fazla tecrübeye ihtiyaç duyuyor. İkincisi ise Hull City zaten o kadar da yetenekli bir kadroya sahip değil.

Hull City AFC

Hedefleri Realist Çizgiye Çekmek Gerekiyor

Acun Ilıcalı‘nın takımının temel hedefi öncelikle ligde kalmak ve orta sıralar olmalı. Hull City önce düşme hattından kurtulmalı sonra da kendisine orta sıralarda bir yer edinip ligde tecrübe kazanmalı. Premier Lig ise çok sonraki bir hedef olmalı Acun Ilıcalı ve Hull City AFC için. Zaten hem Acun Ilıcalı hem de Hull City bu gerçekle acı da olsa şu an yüzleşmeye başladı aslında.