Championship Tatile Girdi

Avrupa’nın pek çok büyük ligi gibi İngiltere Premier Lig’e yükselme mücadelesinin verildiği Championship de tatile girdi. Geçen sene Türk medya patronu Acun Ilıcalı’nın bu ligde küme kalma mücadelesi veren Hull City AFC’yi satın alması ve takımın başına da yine Türk futbol camiasının yakından tanıdığı Shota Arveladze’yi getirmesiyle ilgi alanımıza girmişti bu lig ve Türkiye spor kamuoyunca hem Hull City AFC hem de Championship kendisine yer bulmaya başlamıştı.

Türk Transferler Championship İlgisini Artırdı

Sezon başında Acun Ilıcalı Hull City kadrosuna pek çok yeni isim kattı. Özellikle de Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı isimlerdi bunlar. J. M. Seri, Benjamin Tetteh, D. Pelkas ve Allahyar Sayyadmanesh‘in yanı sıra iki de Türk oyuncuyu kardoya kattı Acun Ilcıalı. Fenerbahçe’den milli oyuncumuz Ozan Tufan ile Antalyaspor’dan Doğukan Sinik’in Hull City AFC forması giymesi ile birlikte Türk spor kamuoyunca Hull City yakından takip edilmeye başlandı. Her hafta Hull City AFC‘nin aldığı sonuçlar Türk spor basınında yer bulurken özellikle de Türk oyuncuların süre bulduğu maçların Türk spor basını ve kamuoyunda yer almasıyla birlikte Türk futbolseverler Championship ekiplerine ve bu ligin kendisine oldukça aşina oldular.

Bu sene bilindiği üzere Dünya Kupası Katar’da düzenlenecek. Önümüzdeki hafta itibarı ile başlayacak olan bu büyük turnuva, bu zamana kadar alışıldığının aksine, istisnai bir durum olarak bu kez kış aylarında oynanacak. Katar’ın yazları çok sıcak olması turnuvanın alışıldığı gibi yaz aylarında yapılmasına engel oldu. İlk başta üzeri kapalı, klimalı stadyum fikirleri ortaya atılsa da on binlerce seyirci faktörü kapalı stadyum fikrinin de çok mantıklı olmadığı sonucunu doğurdu ve kupanın kış aylarında yapılmasına karar verildi. Haliyle de Avrupa’nın tüm büyük ligleri lig takvimini düzenlerken Dünya Kupası’nı esas aldılar. Süper Lig de dahil olmak üzere Avrupa’nın tüm büyük liglerin Dünya Kupası için 1 ay ilke 2 ay arasındaki süreler boyunca tatile girdi. İngiltere Championship de tatile giren liglerden birisi. Premier Lig’e yükselmek için muazzam bir mücadelenin verildiği bu lig de 2022 Aralık ayı ortasına kadar, bir ay boyunca tatile girdi.

Championship

Lig, 46 Maç Üzerinden Oynanıyor

İngiltere Championship 24 takımdan oluşuyor. Dolayısıyla 46 hafta üzerinden oynanan oldukça uzun soluklu ve zorlu bir lig burası. 46 haftalık ligde 21 hafta geride kaldı. Ancak bazı takımların, Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünün ardından iptal olan maçlar nedeniyle 20 maçı var. Türk spor kamuoyunca da yakından takip edilen Hull City AFC ise 21 maç sonunda 24 puana sahip ve düşme hattının hemen üzerinde 20. sırada bulunuyor. Geçen sene ligde son anda kalmayı başaran Acun Ilıcalı’nın ekibi bu sene de benzer bir stresi yaşayacak gibi görünüyor.