Dünya Kupası Gruplarda Son Durumlar

Katar 2022 Dünya Kupası turnuvasında 8 grupta 4 takımdan toplam 32 takım mücadele ediyor ve 6 grupta ikinci maçlar tamamlandı. Hem oyuncular hem de takımlar mevcut durumlarını ve potansiyellerini yavaş yavaş ortaya koymaya başladılar. Gruplardaki maçların ardından Fransa, İspanya, Brezilya turnuvanın favorilerinden olduklarını gösterirlerken turnuva öncesinde kupanın en büyük favorisi olarak gösterilen Arjantin için ise artık daha kontrollü yorumlar yapılmaya başlandı.

Dünya Kupası Grupları

A Grubu: Hollanda, Ekvador ve Senegal takımlarından üçünün de şansı grubun üçüncü maçları öncesinde devam ediyor. Grup sonuncusu Katar takımı ise turnuvaya iki maç sonunda veda etti. Şu an grup lideri olan Hollanda ise son maçta Katar ile oynayacağı için onların gruptan çıkması neredeyse kesin. Diğer maçta ise Senegal ve Kamerun küçük bir final oynayacaklar.

B Grubu: İngiltere 4 puanla grubun lideri konumunda. Son maçta grup sonuncusu Galler ile karşılaşacak olan İngiltere gruptan çıkacaktır. Diğer maçta ise İran ve ABD, tıpkı A grubu gibi kendi aralarında adeta bir final onacaklar. Kazanan üst tura çıkarken beraberlik de İran’a yarayacak.

C Grubu: Arjantin’in grubunda turnuva öncesinde Lionel Messi önderliğindeki Arjantin’in grubu domine edeceği düşünülüyordu. Ama ilk maçta Suudi Arabistan’ın Arjantin’i 2 1 mağlup etmesiyle grupta bütün dengeler değişti. Arjantin takımı ikinci maçı kazanarak iddiasını sürdürse de üçüncü maçlar öncesinde grupta Meksika’nın şansı kalmadı. Suudi Arabistan ise, Arjantin – Polonya maçının skoruna göre kendi maçını kazanırsa gruptan lider de çıkabilir.

D Grubu: Pek çok favori kendisinden beklenen ikide ikiyi gerçekleştiremezken bu grupta Fransa bunu başardı ve adını üst tura yazdırırken grup liderliğini de bir anlamda garantiledi. Grubun son maçında Tunus ile karşı karşıya gelecek Fransa bu maçın skoru ne olursa olsun üst tura yükselirken Tunus da yine maçın skoruna göre turnuvaya veda etmiş olacak. Avustralya Danimarka maçı berabere biterse bu durumda Tunus’un Fransa’yı farklı bir şekilde mağlup etmesi halinde Tunus üst tura çıkabilir ama elbette bu çok düşük bir ihtimal.

E Grubu: Bu grupta iki deva var; İspanya ve Almanya. Almanya son maçta Kosta Riko’yu yenip de İspanya’da Japonya’yı yenerse Almanya gruptan çıkacak. İspanya ve Japonya berabere kalırsa bu durumda da Almanya’nın Korta Rika’yı farklı bir skorla geçmesi gerekecek üst tur için.

F Grubu: Bu gruptaki favori Belçika da ikinci maçı kaybedince son maçlar her takım için final galine geldi. Belçika Hırvatistan ile karşılaşacak son maçta ve kazanan gruptan çıkacak.

Dünya Kupası

G ve H Gruplarında İkinci Maçlar Bugün Oynanacak

G Grubu: Brezilya İsviçre ile karşılaşırken Kamerun da Sırbistan ile mücadele edecek. Brezilya kazanırsa üst turu garantileyecek.

H Grubu: Portekiz, Uruguay ile oynarken Gana da grubun ikinci maçında Güney Kore ile karşılaşacak.