Ozan Tufan Gündem Oldu

İngiltere Championship’te Hull City formasıyla çıktığı ilk maçta penaltıdan golünü atan Ozan Tufan ortaya koyduğu performansla gündem olmayı başardı.

Ozan Tufan

Hücumda Çok İyiydi

Hull City formasıyla çıktığı ilk resmi maçta 73 dakikada sahada kalan Ozan Tufan, 72. dakikada ise penaltıdan takımının beraberlik golünü atmıştı. 73. dakikada Ozan Tufan oyundan çıktıktan sonra karşılıklı gol pozisyonlarının yaşandığı maçta, uzatma dakikalarında yine Türkiye’den aşina olduğumuz bir isim olan, bir dönem Galatasaray forması giyen Jean Michael Seri’nin attığı şut savunmaya da çarparak kalecinin ters ayakta yakalanmasına neden oldu ve uzatmaların 4. dakikasında gelen bu golle Hull City 2022 23 futbol sezonundaki ilk lig maçından 3 puanla ayrıldı.

73 dakika sahada kalan Ozan Tufan forvet arkası bir rolde sahadaydı. Top Hull City’de üçüncü bölgeye geçtiğinde ceza sahası önünde pozisyon aldığı gözlemlenen Ozan Tufan, zaman zaman orta sahaya gelip top aldı ve kullandı. Top ayağındayken çok iyi işler yapan Ozan yine ceza sahası önünden topun gelişine vurduğu bir şutta da direğe takıldı. Keza bir korner organizasyonu sırasında da ceza sahası dışına yapılan ortaya gelişine yarım vole vurmuş ve bu top da savunma çarpıp karambole neden olmuş, devamında Bristol City defansı topu uzaklaştırmayı başarmıştı.

Sahada olduğu süre boyunca takımının ataklarında genelde başrolde olan Ozan Tufan, verdiği nefis bir pasla da yüzde doksan dokuzluk bir pozisyon yarattı arkadaşına. Sahada olduğu 73 dakika boyunca Hull City’nin gol pozisyonu diye adlandırılabilecek pozisyonlarının yarısının başrolü olmayı başardı Ozan.

Farklı Bir Ozan Tufan

Ozan Tufan’ı kariyeri boyunca öne çıkaran en büyük özellikleri topla mesafe kat edebilmesi, şut becerisi ve oyunun iki yanına da katkı sunabilmesi olmuştu. Championship’te Hull City formasıyla çıktığı ilk maçta hücum performansıyla herkesten tam not alan Ozan Tufan savunmada ise bizleri alıştırdığı performansının biraz uzağındaydı. Ancak burada iki önemli noktayı atlamamak gerek.

Birinci önemli nokta Hull Ctiy hocası olan Shota Arveladze’nin Ozan Tufan’ı forvet arkası olarak konumlandırması. Box to box bir oyuncu olarak tanınan Ozan Tufan’dan Shota Arveladze’nin hücumda bekledikleri, savunmada beklediklerinden daha fazla. Hücumda topu kullanmasını, topla oynamasını, arkadaşlarını pozisyona sokmasını ve şut tehdidini kullanmasını istiyor Shota Arveladze Ozan’dan. Haliyle hücumda bu görevlerle donatılan bir oyuncudan aynı oradan bir savunma performansı beklenmiyor.

İkinci önemli nokta ise elbette ki Ozan Tufan’ın maç eksiği. Geride bıraktığımız 2021 22 futbol sezonunda Fenerbahçe’de kadro dışı kalan oyuncu ciddi bir maç eksiğine sahip. Kariyeri boyunca özellikle düzenli oynamadığı dönemlerde çok çabuk kilo da alabilen oyuncu sık sık kilo problemiyle de gündeme gelmişti. Hull City formasıyla çıktığı ilk resmi maçta da biraz kilo fazlalığı görünen Ozan’ın oynadıkça performansını artıracağına kesin gözüyle bakılıyor.