Ozan Tufan’ın Kilo Problemi

Bir süre önce Hull City’ye transfer olan Ozan Tufan İngiltere Championship’te ilk maçına çıktı. İlk maçında iyi bir izlenim bırakan Ozan Tufan’ın kilo problemi ise yine dikkat çekti.

Mercek Altında

Hull City’nin Acun Ilıcalı tarafından satın alınması bu takımı Türk spor kamuoyunun merkezine oturmuş durumda. Belli ki sezon boyunca Hull City’nin maçlarında yaşananlar, aldığı skorlar yakından takip edilecek. Bunun üzerine bir de Türkiye’den tanınan bazı isimlerin Hull City’de forma giymesi bu takıma daha da yakından ilgi göstermemizi sağlıyor. Elbette bu tanıdık isimler arasında en dikkat çekeni ise Ozan Tufan. Milli orta saha oyuncumuzun her yaptığı, her performansı Türk spor basınında kendisine fazlasıyla yer bulacak, hatta belki de İngiltere’dekinden bile fazla olacak bu yer. Zira ilk maçının ardından İngiliz gazeteleri Ozan Tufan’ın performansını överken ve bunu kısa notlarla yaparlarken attığı golün de etkisiyle Ozan Tufan Türk spor basınında kendisine fazlaca yer buldu.

Ozan Tufan için ayrılan yerleri dolduran haberler sadece attığı penaltı golü ya da performansı ise sınırlı değildi. Ozan Tufan’ın 73. dakikada, üstelik de penaltı golünü atmasının hemen ardından oyundan alınmasına dikkat çeken spor siteleri Ozan Tufan’ın kilo problemi hakkında da yazılar yayımladılar.

ozan tufan kilo problemi

Ozan Tufan’ın Kilo Problemi Var mı?

Bu soruya cevap aramadan önce Ozan Tufan’ın Championship’in 2022 23 futbol sezonundaki ilk maçındaki Bristol City karşısındaki performansına bakalım. Ozan Tufan Hull City adına en büyük hücum silahıydı maçta. Bir pozisyonda arkadaşına müthiş bir gol fırsatı sunan oyuncunun bir şutu da savunmadan sekip yüzde doksan dokuzluk bir gol pozisyonu karambolü yaratmıştı. Bunun dışında bir topu da direkten dönen Ozan Tufan, 72. dakikada kazanılan penaltı atışında da sorumluluk alıp topun başına geçmiş ve temiz bir vuruşla takımına 1 1’lik eşitliği getirmişti. Bu golün ardından ise oyundan alındı. Oyundan alındığında hayli yorgun olduğu gözlenen Ozan Tufan’ın sahada kaldığı 72 dakika boyunca zaman zaman hareketsiz kaldığı bir gerçek ama genel olarak maçın en verimli oyuncularının başında geliyordu milli oyuncu.

Ozan Tufan’ın kilo problemi olup olmadığını değerlendirirken resme biraz uzaktan bakmak gerekiyor. Ozan’ın tüm iyi performansına rağmen şu an 90 dakikayı aynı verimlilikte oynayamayacağı açık olsa da bunun nedeni sadece kilo problemidir demek adaletli olmaz. Evet Ozan’ın belki bir iki kilo fazlalığı var ancak düzenli antrenman ve doğru beslenme ile 2 3 haftada çözülebilecek bir sorun bu profesyonel bir futbolcu için. Ozan Tufan’ın sahadaki başarılı performansını görmeyip de sadece oyundan çıktığı andaki yorgun haline odaklanmak pek adil değil. Dahası Ozan Tufan’ın uzun süredir Fenerbahçe’de kadro dışı kalmasını ve ciddi bir maç eksiği olmasını yok sayarak bu yorgunluğu sadece Ozan Tufan’ın kilo problemi sebebiyle açıklamak da pek iyi niyetli durmuyor.