Ozan Tufan’a Nazar Değdi

2021 22 futbol sezonunu Fenerbahçe’de kadro dışı kalarak bitirmesinin ardından Hull City’nin sahibi Acun Ilıcalı’nın bire bir görüşerek Hull City için ikna ettiği ve İngiltere’ye götürdüğü Ozan Tufan, takımı ile birlikte Championship’e çok iyi başlamıştı.

Ligin ilk 4 haftasında evinde oynadığı maçlarda aldığı 2 galibiyet ve deplasmandaki 2 maçta da aldığı 2 beraberlikle 8 puana ulaşan ve ligin zirvesini zorlayan Hull City, ligin 5. maçında West Bromwich Albion deplasmanına konuk oldu. Hull City adına hezimetin yaşandığı ve 5 2 kaybedilen maçta üç puanla birlikte iki de önemli oyuncu kaybedildi. Ozan Tufan ve Allahyar Sayyadmanesh maç sırasında sakatlanarak oyundan çıkmak zorunda kaldılar. İki oyuncunun da durumu henüz net olmamakla birlikte özellikle Allahyar Sayyadmanash‘in bir aydan önce sahalara dönemeyeceği söyleniyor.

Böyle Bir Mağlubiyet Bekleniyordu

West Bromwich Albion karşısında adeta paramparça olan Hull City için pek çok yorumcu aslında böyle bir mağlubiyet öngörüyordu. Kazandığı maçlarda dahil olmak üzere rakibe çok fazla pozisyon veren ve kendisi az pozisyona giren Hull City’nin, ligin Hull City adına ilk maçı olan Bristol City maçı haricinde oyununa övgü aldığı başka maç yoktur. Özellikle yerden ya da havadan olması fark etmeksizin yapılan her ortanın arka direğe kadar sorunsuzca ulaşması, Hull City stoperlerinin hem kanattan arkaya kaçan adamları yakalamada hem de onları orta yapmasına izin vermemede çok yetersiz kalması ile savunmanın S.O.S. Verdiği uzun süredir konuşuluyordu. West Bromwich maçı bunu öngörülerin doğrulandığı bir maç oldu.

Hull City sahadaki kötü oyun kadar sakatlıklarla a başı dertte olan bir takım. Bir dönem Galatasaray forması giyen ve Hull City orta sahası için çok önemli bir isim olan Jean Michael Seri de sakatlığı nedeniyle forma giyemiyordu ve West Bromwich Albion karşısına Seri olmadan çıkmıştı Hull City. Keza yine Türkiye’den transfer edilen Doğukan Sinik de sakatlığı devam ettiği için henüz hiçbir resmi maçta Hull City formasını giyememişti. Şimdi bu sakatlıkların arasına Ozan Tufan ve Allahyar Sayyadmanash da eklendi.

Ozan Tufan

Ozan Tufan’ın Sakatlığı

Maçın henüz 20. dakikasında sakatlanarak oyundan çıkmak zorunda kalan Ozan Tufan, yakın zaman önce verdiği bir röportajda İngiltere’de hem maçlar arasında sadece 3 4 gün olduğunu hem de maç temposunun çok yüksek olduğunu söylemiş, bunun yıpratıcılığına değinmişti. Bu tempoya alışmaya çalıştığını belirten Ozan, Türkiye ile İngiltere arasındaki en büyük farkın bu tempo farkı olduğunu söylemişti.

Hem İngiltere’deki yüksek tempo hem de Ozan’ın Fenerbahçe’de uzun süre kadro dışı kalmış olması sebebiyle ciddi maç eksiğinin bulunması bu sakatlığın nedenlerinden biri olarak görülüyor. Ozan Tufan Hull City kariyerine gayet iyi başlamış ve 4 lig maçında 2 de gol atmıştı oysaki. Bu sakatlık maç temposunun yoğunluğuna bağlansa da bazıları buna nazar da diyor.